Meme Kanseri ve Kemoterapi Tedavisi

Meme kanserinde uygulanan Kemoterapi tedavisi, meme ve vücudun başka bir bölümüne yayılmış olabilecek kanser hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki kanser hücrelerini zayıflatmak ve yok etmek için kullanır. Bu ilaçlar genellikle iğne yoluyla doğrudan damara enjekte edilir veya ağızdan hap olarak alınır. Kemoterapi, sistemik bir terapidir, yani kan dolaşımından geçerek tüm vücuda etki eder.

 

Meme kanseri için kemoterapi tedavisi sıklıkla cerrahi, radyasyon veya hormon tedavisi gibi diğer tedavilere ek olarak kullanılır. Kemoterapi, iyileşme şansını artırmak, kanserin lüks etme riskini azaltmak, kanser semptomlarını hafifletmek veya kanserli kişilerin daha iyi bir yaşam kalitesi ile daha uzun yaşamasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Kemoterapi ilaçlarının bazı yan etkileri vardır. Bunlardan bazıları geçici ve hafif, bazıları ise daha ciddi ve ağır yan etkilerdir.

 

Kemoterapi ne zaman uygulanır ?

 

Ameliyattan sonra (adjuvan kemoterapi)

 

Adjuvan kemoterapi, ameliyat sonrası   saptanamayan fakat vücutta olabileceği varsayılan kanser hücrelerini öldürme amacı ile verilir. Bu hücreler çıplak gözle görülemedikleri için mikroskobik olarak olabileceği kabul edilir. Bu hücrelerin büyümesine izin verilirse, vücudun başka yerlerinde yeni tümörler oluşturabilirler. Adjuvan kemoterapi, meme kanserinin nüks etme riskini azaltır. Erken evre hastalar için  Oncotype DX gibi meme ameliyatından sonra hangi kadınların kemoterapiden fayda göreceğini belirlemeye yardımcı olabilecek testler mevcuttur. Eğer hastanın analizlerinde c-erb-B2 onkogeni saptanırsa kemoterapi ile birlikte hedefe yönelik tedavinin de başlanması gerekir.

 

Ameliyat öncesi (neoadjuvan kemoterapi)

 

Neoadjuvan kemoterapi genellikle meme kanseri ilk teşhis edildiğinde ameliyatla alınamayacak kadar büyük olan tümörler ve  inflamatuar türde meme kanserini tedavi etmek için kullanılır. Bazen de meme koruyucu cerrahiyi uygulayabilmek amacı ile verilebilir.

 

Meme kanserinde kemoterapi tedavisinin olası yan etkileri

 

Kemoterapi ilaçları, verilen ilaçların tipine, dozuna ve tedavi süresine bağlı olarak yan etkilere neden olabilir. En yaygın olası yan etkilerden bazıları şunlardır:

 

  • Saç kaybı
  • El- ayakta uyuşmalar (Nöropati)
  • Ağız yaraları
  • İştahsızlık veya kilo değişiklikleri
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal
  • Kemoterapinin neden olduğu menopozdan kaynaklanan sıcak basması ve/veya vajinal kuruluk

 

Kemoterapi ayrıca kemik iliğinin kan oluşturan hücrelerini de etkileyebilir ve bu da şunlara yol açabilir:

 

  • Enfeksiyon riskinin artması (düşük beyaz kan hücresi sayımından)
  • Kolay morarma veya kanama (düşük kan trombosit sayısından)
  • Yorgunluk (düşük alyuvar sayımı ve diğer nedenlerden dolayı)

 

Bu yan etkiler genellikle tedavi bittikten bir süre sonra tamamen geçer. Yan etkileri azaltmanın bazı yolları vardır. Örneğin, bulantı ve kusmayı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olacak ilaçlar verilebilir. Diğer yan etikleri azaltmaya yönelikte kullanılabilecek ilaç ve öneriler bulunmaktadır. Doktorunuz yan etkiler hakkında size bilgilendirme yapacak ve ihtiyacınız olan ilaçları size verecektir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55