Böbrek Kanseri

       Sigara ile ilişkili kanserlerden olan böbrek tümörü genellikle idrarda kan görülmesi ile teşhis edilir. Tümör saptandığında eğer hastalık yayılma göstermemiş ise böbreğin tamamının yada eğer uygunsa sadece tümörün olduğu kısmın çıkarılması ile tedavinin en önemli basamağı tamamlanmış olur.

         Böbrek tümörleri kemoterapi ve radyoterapinin etkisiz olduğu tümörlerin başında gelir. Gerek erken gerekse ilerlemiş evrelerde kemoterapi verilmesi uygun değildir. Fakat yayılmış yada ameliyatı mümkün olmayan hastalarda bir çok hedefe yönelik/akıllı ilaç seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca aşı tedavilerinin de etkili olduğu en önemli kanser türlerinden birisidir.

        Hastalığı yayılma göstermiş böbrek tümörlerinde ülkemizde de tamamı kullanımda olan akıllı/hedefe yönelik seçenekler sayesinde bir çok hasta uzun süre bu tedavilerle kronik hastalık şeklinde tedavi edilmektedir. Fakat hangi akıllı ilacın ne zaman verileceği ve vücudun kendi direncini güçlendirerek kanseri tedavi eden immunoterapilerin ne zaman devreye sokulacağının kararı çok önemlidir ve her hastanın kendi özelliğine göre bireysel olarak karar verilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55