Pankreas Kanseri Tedavisi

           Vücut için çok önemli olan bir çok enzim ve hormonları üreten pankreas bezinin kanseri genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Karın ağrısı, iştahsızlık gibi müphem şikayetlerle belirti verebildiği gibi ve bazen de ani ortaya çıkan şeker hastalığı ile kendini gösteren pankreas kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

            Ameliyata uygun olan hastalarda tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından sonra mutlaka kemoterapi ve radyoterapi ile hastalığın yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir. Başlangıçta hastalığı yayılmış olanlar ile ameliyat sonrası tedbirlere rağmen yayılma gösteren hastalarda damardan tüm vücudu etkileyen ilaçlar uygulanmaktadır. Tek başına kemoterapi bazı hastalarda yetersiz kalmakta bu nedenle akıllı/hedefe yönelik ilaçlar ile aşı tedavileri bu hastalık gurubunda yoğun olarak araştırılmaktadır. Halihazırda mevcut kemoterapilerden daha etkili ve daha az yan etkiye sahip ilaçlar geliştirilmiş olup ülkemizde de uygun hastalarda uygulanabilmektedir.

           Tedavinin çok önemli olduğu bu hastalık grubunda yeni geliştirilen ilaçlarla ilgili güncel gelişmeler çok yakından takip edilmeli ve günün şartlarına göre hastaya en uygun ve etkili tedaviler verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55