Rahim Kanseri Tedavisi

           Kadınlarda en sık görülen kanserlerden birisidir. Ailesinde meme, yumurtalık kanseri olanlarda daha sık görülmektedir ve bazen genetik birliktelik gösterebilmektedir. Menapoza geç girilmesi, diyabet, şişmanlık ve östrojen hormonuna fazla maruz kalınması gibi durumlarda riski artar. Bu gibi riski arttıran durumların varlığında rahim kanserinde tedavi olarak, rahmin ameliyatla çıkarılmasının ardından hastalık tekrarını önlemek amacıyla ışın ve kemoterapi uygulamaları bazı hastalarda gereklidir.

            Hastaların bir kısmında ilk tanı anında akciğer ve benzeri organlara yayılım görülebilir. Bazılarında ise bu durum ameliyattan sonra ortaya çıkabilir. Bu şartlar altında hastaya kemoterapi ile birlikte verilebilen akıllı/hedefe yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu akıllı ilaçların bazı hastalarda kemoterapi bittikten sonrada uzun süreli olarak kullanılması hastalık tekrarını önlemekte faydalı olmaktadır.

           Bu hastalardan bir kısmında tümör incelendiğinde hormona duyarlılık saptanabilmektedir. Bu durumda kemoterapi yerine hormonal hedef tedaviler daha etkili olabilmektedir. Yine uygun olan hastalarda vücut immün sitemini uyaran aşı tedavileri yayılmış hastalıkta bile çok iyi sonuçlar sağlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55