Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri Tedavisi

          Sigara ile ilişkili olan bu kanser türü sıklıkla ileri yaşlarda görülmektedir. En sık belirtisi idrarda kan görülmesi olan bu hastalıkta vakaların yarıdan çoğunda yayılma göstermeyen fakat idrar kesesi içerisinde sık tekrarlama yapan bir seyir görülür. Bu hastalarda idrar kesesindeki tümör temizlendikten sonra, kesenin içerisine tekrarı önlemek için belli aralıklarla ilaç enjeksiyonları yapılır.

        Daha ilerlemiş hastalıklarda ise idrar kesesinin tamamen çıkarılması gerekebilir. Hastalardaki idrar kesesinin kaybını önlemek amacı ile uygun olanlara ameliyat öncesi ilaç tedavileri verilmek suretiyle idrar kesesinin bir kısmı çıkarılarak veya ışın tedavisi uygulanarak kesenin korunması sağlanabilmektedir.

             Hastalığı başka organlara yayılmış olanlarda immunoterapi olarak isimlendirdiğimiz aşı tedavileri oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bazı hastalarda hiç kemoterapiye gerek olmadan sadece aşı tedavileri ile şifa veya benzeri neticeler alınabilmektedir. Yine akıllı/hedefe yönelik ilaçlarda bu kanser türünde yoğun bir şekilde araştırılmakta olup uygun hastalarda tercih edilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55