Prostat Kanseri Tedavisi

  Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında gelir. İlerleyen yaş ile birlikte sıklığı artan bu kanserde bazı hastalarda yavaş seyir görülürken bazı vakalar hızlı seyirli olup, kısa sürede başka organlara yayılım gösterebilmektedir.

  Hastalığın erken döneminde, henüz çok ilerleme olmamış iken yeni geliştirilmiş hedefe yönelik/akıllı ilaçların kullanımı ile metastazların önlenebilmesi konusunda da ilerlemeler kaydedilmiş olup, uygun hastalarda bu tedaviler tercih edilmektedir.

  Hastalığı yayılmış olan kişilerde erkeklik hormonunu baskılayıcı tedavi yöntemleri ile uzun süre hastalık kontrol altında tutulabilmektedir. Daha önceden kemoterapi prostat kanserinde daha çok kullanılır iken günümüzde yeni geliştirilmiş hedefe yönelik hormonal tedaviler ile kemoterapiye olan ihtiyaç oldukça azalmıştır. Yeni geliştirilmiş olan ve bir kısmı da ülkemizde kullanımda olan hormon baskılayıcı hedefe yönelik/akıllı ilaçlarla metastazlar baskılanmakta. Kemik metastazlarına karşı geliştirilmiş olan yeni ilaçlarla da ağrı, kırık ve benzeri durumlar büyük oranda önlenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55