Karaciğer Kanseri Tedavisi

          Karaciğerin sıklıkla kendi hücrelerinden yada daha az oranda karaciğerdeki safra hücrelerinden gelişen tümörler bu grupta sınıflandırılır. Karaciğer ayrıca vücudun başka bölgelerindeki kanserlerin de en çok yayılım gösterdiği organlardan birisidir.

          Karaciğerin kendi hücrelerinden kaynaklanan tümörlerde öncelikle cerrahi olarak tümörün çıkarılması en uygun yaklaşımdır. Cerrahi ile tümörü çıkarılmaya uygun olmayan hastalarda akıllı/hedefe yönelik ilaçlar verilerek tümörün ameliyata uygun hale getirilmesi mümkün olabilmektedir. Bu hastalarda  karaciğer nakili de tedavi seçeneklerinden birisidir. Ayrıca karaciğerdeki tümörü besleyen damarlara ilaç ve/veya radyoaktif maddeler verilerek sadece tümörü yok etmeye yönelik tedavi yaklaşımları da bu alanda oldukça gelişmiştir.

           Bu kanser türünde kemoterapi etkisizdir. Fakat hedefe yönelik/akıllı ilaçlar oldukça etkilidir ve bunların tek başına yada bir arada kullanımları ile oldukça iyi neticeler alınabilmektedir. Yine bu hastalık türü immunoterapinin yani aşı tedavilerinin en çok geliştiği alanlardan birisidir. Sonuç olarak her hasta kendi özelliklerine göre değerlendirmeli ve bunun neticesinde en etkili tedaviler tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55