Mide Kanseri Tedavisi

   Mide kanseri ülkemizde sık görülen kanserlerden birisidir. Çok erken evrede yakalanan hastalıklar dışında birçoğunda ameliyat sonrası hastalık tekrarını ve yayılmasını önlemeye yönelik kemoterapi ve ışın tedavisi uygulanmaktadır.

   Bu hastaların bir kısmında bu çabalara rağmen hastalık tekrarı ve yayılması görülebildiği gibi bir kısmı yayılmış hastalık şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Hastalığı yayılmış olanlarda tümör özelliklerine göre akıllı/hedefe yönelik  ilaçları içeren seçenekler uygulanabilmektedir. Tümör dokusunda bulunan bazı reseptörlere karşı geliştirilen antikor tedavisi sayesinde bazı hastalarda tek başına kemoterapiye kıyasla çok iyi neticeler alınabilmektedir. Yine bu hasta grubundan uygun olanlara hastalık başlangıcında veya sonraki safhalarında uygulanan immunoterapi ile hastaların kanser hücrelerine karşı vücut savunma sistemi güçlendirilmekte ve bu sayede yayılmış hastalıkta bile çok iyi ve uzun süreli faydalar görülebilmektedir.

  Sonuç olarak mide kanseri hastalığının herkeste aynı, standart bir tedavisi yoktur. Her hasta kendi tümör özelliklerine göre değerlendirme yapılarak kemoterapili veya kemoterapisiz seçeneklerin değerlendirilmesi ve en uygun tedavinin hastalara sunulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55