Özefagus Kanserİ

Özefagus kanseri yemek borusunda meydana gelen kanserdir. Yemek borusu boğazdan mideye uzanan uzun, içi boş bir tüptür. Yemek borunuz, yuttuğunuz yiyeceğin boğazınızın arkasından midenize sindirilmesi için hareket etmesine yardımcı olur.

Yemek borusu kanseri genellikle yemek borusunun içini kaplayan hücrelerde başlar. Özefagus kanseri yemek borusu boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Erkeklerde kadınlardan daha fazla görülmektedir.

Özofagus kanseri, dünya çapında kanser ölümlerinin altıncı en yaygın nedenidir. İnsidans oranları farklı coğrafi bölgelerde değişiklik göstermektedir. Bazı bölgelerde, özofagus kanseri daha sık görülebilir. Tütün ve alkol kullanımına veya belirli beslenme alışkanlıklarına ve obeziteye bağlanabilir.

Özofagus kanserinin belirti ve semptomları;

Yutma güçlüğü (disfaji)

İstemsiz kilo kaybı

Göğüs ağrısı, basınç veya yanma

Hazımsızlık veya mide ekşimesi

Öksürük veya ses kısıklığı

 

Erken özofagus kanseri tipik olarak hiçbir belirti veya semptoma neden olmayabilir.

 

Özofagus kanseri türleri

Özofagus kanseri, hücre tipine göre sınıflandırılır. Özefagus kanseri türüne göre tedaviler belirlenmektedir.  Özofagus kanseri türleri şunlardır :

Adenokarsinom. Adenokarsinom, yemek borusundaki mukus salgılayan bezlerin hücrelerinde başlar. Adenokarsinom en sık yemek borusunun alt kısmında görülür.

Skuamöz hücre karsinoması. Skuamöz hücreler, yemek borusunun yüzeyini kaplayan düz, ince hücrelerdir. Skuamöz hücreli karsinom en sık yemek borusunun üst ve orta kısımlarında görülür. Skuamöz hücreli karsinom, dünya çapında en yaygın görülen özofagus kanseridir.

Diğer nadir türler. Özofagus kanserinin bazı nadir formları arasında küçük hücreli karsinom, sarkom, lenfoma, melanom ve koryokarsinom bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55