Pankreas Kanseri

Pankreas yaklaşık 15 cm uzunluğundadır ve yan yatmış bir armuta benzemektedir. Gıdalardaki şekeri işlemesine yardımcı olmak için insülin de dahil olmak üzere hormonları salgılar. Vücudun yiyecekleri sindirmesine ve besinlerin emilimine yardımcı olmak için sindirim sıvıları üretir.

Pankreas kanseri, midenin alt kısmının arkasında yer alan bir organdır. Pankreas, sindirime yardımcı olan enzimler salgılar ve kan şekerini dengelemeye yardımcı hormonlar üretir.

Pankreasta kanserli ve kanserli olmayan tümörler dahil olmak üzere çeşitli büyüme türleri meydana gelebilir. Pankreasta oluşan en yaygın kanser türü, sindirim enzimlerini pankreastan dışarı taşıyan kanalları kaplayan hücrelerde başlar (pankreatik duktal adenokarsinom).

Pankreas kanseri, en iyi tedavi edilebilir olduğu erken evrelerinde nadiren tespit edilir. Bunun nedeni, diğer organlara yayılana kadar genellikle semptomlara neden olmamasıdır.

Pankreas kanseri tedavi seçenekleri kanserin yaygınlığına göre seçilir. Seçenekler cerrahi, kemoterapi, radyasyon tedavisi veya bunların bir kombinasyonunu olabilir.

Belirtiler

Pankreas kanserinin belirti ve semptomları genellikle hastalık ilerleyene kadar ortaya çıkmaz.

Sırttan yayılan karın ağrısı

İştahsızlık

İstenmeyen kilo kaybı

Cilt ve göz beyazının sararması (sarılık)

Koyu renkli idrar

Kaşınan cilt

Yeni diyabet teşhisi veya kontrolü daha zor hale gelen mevcut diyabet

Kan pıhtılaşması

Halsizlik

Pankreas kanseri türleri

Çoğu pankreas kanseri, pankreas kanallarını kaplayan hücrelerde başlar. Bu kanser türü pankreas adenokarsinomu veya pankreas ekzokrin kanseri olarak adlandırılır. Daha az sıklıkla görülen diğer türü, kanser hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde oluşabilir. Bu kanser türleri pankreas nöroendokrin tümörleri, adacık hücre tümörleri veya pankreas endokrin kanseri olarak adlandırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55