Kolon Kanseri Riskini Azaltacak 6 Adım

Kolorektal kanser en yaygın kanserlerden biridir. Ülkemizde de en sık görülen kanserlerden birisidir.

Bağırsak sağlığını korumaya ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı 6 yol;

  1. Kolorektal kanser taraması yaptırın. Taramalar, belirti ve semptomlar gelişmeden önce kanseri araştıran testlerdir. Bu testler, daha erken teşhis sayesinde daha kolay tedavi olunmaktadır. Amerikan Kanser Derneği, ortalama risk altındaki kişiler için 45 yaşından itibaren test yapılmasını önermektedir. Bazı kolorektal tarama testleri ayrıca kolon veya rektumda kanser öncesi büyümeleri (polipleri) bulabilir ve ortadan kaldırabilir. Polipler kanser değildir, ancak zamanla poliplerde kanser başlayabilir.
  2. Bol sebze, meyve ve kepekli tahıllar yiyin. Çok sayıda sebze, meyve ve tam tahıl içeren diyetler, kolon veya rektum kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, artan kolorektal kanser riski ile bağlantılı olan kırmızı et (sığır eti, domuz eti veya kuzu eti) ve işlenmiş etleri (sosisli sandviç ve bazı öğle yemeği etleri) daha az tüketilmelidir.
  3. Düzenli egzersiz yapın. Sedanter bir hayat yaşamak kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Fiziksel olarak aktif olmak, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
  4. Kilonuzu kontrol altına alın. Fazla kilolu veya obez olmak, kolon veya rektum kanserine yakalanma ve ölme riskinizi artırır. Sağlıklı beslenmek ve fiziksel aktivitenizi artırmak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.
  5. Sigara içmeyin. Uzun süredir sigara içen kişilerin, sigara içmeyenlere göre kolon veya rektum kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir.
  6. Alkolden kaçının. Alkol kullanımı daha yüksek kolorektal kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Araştırmalar, diyet, kilo ve egzersizle ilgili alışkanlıkların kolorektal kanser riski ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu yaşam tarzı alışkanlıklarından bazılarını değiştirmek zor olabilir. Ancak değişiklikleri yapmak, diğer birçok kanser türünün yanı sıra kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer ciddi hastalıkların riskini de azaltabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55