Kolorektal Kanserinde  Hedefe Yönelik Tedavi Türleri

İmmünoterapiler

İmmünoterapi, kanserin spesifik genlerini, proteinlerini veya kanserin büyümesine ve hayatta kalmasına katkıda bulunan doku ortamını hedef alan bir tedavidir. Bu tür tedavi, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engeller ve sağlıklı hücrelere verilen zararı azaltır.

Kolon kanserinde pek çok farklı immunoterapi çeşidi vardır. Bunlar;

Kontrol Noktası İnhibitörleri

Kolorektal kanseri tedavi etmek için kullanılan önemli bir immünoterapi türüdür.

Pembrolizumab: tümör hücreleri üzerindeki bir reseptör olan PD-1’i hedef alarak tümör hücrelerinin bağışıklık sisteminden saklanmasını önler. Pembrolizumab, ameliyat uygulanamayan metastatik kolorektal kanserleri tedavi etmek için kullanılır.

Nivolumab: 12 yaşında veya daha büyük hastalarda 2. Basamak tedaviden sonra büyüyen veya yayılan metastatik kolorektal kanseri olan kişileri tedavi etmek için kullanılır.

Dostarlimab : bağışıklık kontrol noktası inhibitörüdür ve tekrarlayan veya metastatik kolorektal kanserleri tedavi etmek için kullanılabilir.

Nivolumab ve ipilimumab (Yervoy) kombinasyonu: Bu kontrol noktası inhibitörleri kombinasyonu 2. Basamak tedavi olarak 12 yaşından büyük hastalarda kullanımı onay almıştır.

Anti-anjiyogenez Tedavisi

Yeni kan damarları yapma süreci olan anjiyogenezi durdurmaya odaklanır. Bir tümörün büyümesi ve yayılması için kan damarları tarafından verilen besinlere ihtiyacı olduğundan, anti-anjiyogenez tedavilerinin amacı tümörü “aç bırakmaktır”.

Bevacizumab: kemoterapi ile birlikte verildiğinde, ilerlemiş kolorektal kanserli kişilerin yaşam süresini uzatır. İleri evre kolorektal kanser için ilk tedavi veya birinci basamak tedavi olarak kemoterapi ile birlikte bevacizumab kullanılmaktadır. Son çalışmalar, kemoterapi ile birlikte ikinci basamak tedavi olarak da etkili olduğunu göstermiştir.

 

Regorafenib: Bu ilaç, halihazırda belirli kemoterapi türleri ve diğer hedefe yönelik tedaviler almış olan metastatik kolorektal kanserli kişileri tedavi etmek için kullanılır.

Ziv-aflibercept ve ramucirumab: Bu ilaçlardan herhangi biri, metastatik kolorektal kanser için ikinci basamak tedavi olarak bazı kemoterapi rejimleri ile birleştirilebilir.

Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (EGFR) İnhibitörleri

Araştırmacılar, EGFR’yi bloke eden ilaçların kolorektal kanserin büyümesini durdurmak veya yavaşlatmak için etkili olabileceğini bulmuşlardır.

Setuksimab ve Panitumumab:  kolon kanserin de kullanılmaktadır.

Encorafenib ilacı ile setuksimab : kombinasyonları ileri tedavi hedefleri için 2. Basamak olarak bazı hastalarda seçilmektedir.

Tümör-agnostik Tedavi

Larotrectinib ve entrectinib : belirli bir kanser türüne özgü olmayan ajanlardır. Bu ilaçlar, metastatik olan veya ameliyatla çıkarılamayan ve diğer tedavilerle kötüleşen kolorektal kanser tedavisi olarak önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55