Akciğer Kanserlerinde İmmünoterapi

İmmünoterapiler

Biyolojik terapi olarak da adlandırılan immünoterapi, vücudun kanserle savaşmak için doğal savunmasını güçlendirmek için tasarlanmıştır. Bağışıklık sistemi işlevini iyileştirmek, hedeflemek veya eski haline getirmek için vücut tarafından veya laboratuvarda yapılan bileşikler kullanır.

İmmünoterapi, kanserin spesifik genlerini, proteinlerini veya kanserin büyümesine ve hayatta kalmasına katkıda bulunan doku ortamını hedef alan bir tedavidir. İmmunoterapi, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engeller ve sağlıklı hücrelere verilen zararı immunoterapide kemoterapiye oranla çok daha azdır.

Her bir tümör diğerinde farklı olabilir. En etkili tedaviyi bulmak için tümörünüzdeki genleri, proteinleri ve diğer faktörleri belirlemek için testler yapılması gerekebilir. Bu sayede her hasta kendisi için en etkili tedaviyle daha iyi eşleştirilebilmektedir. Ek olarak, spesifik moleküler hedefler ve bunlara yönelik yeni tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma çalışmaları devam etmektedir.

Çalışmalar, yaşlı hastaların, genç hastalara benzer şekilde hedefe yönelik tedavilerden yararlanabildiğini göstermiştir. Ek olarak, beklenen yan etkiler genellikle hem yaşlı hem de genç hastalarda yönetilebilir niteliktedir.

Akciğer kanserleri küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanserleri olarak 2 ayrı başlıkta incelenmektedir.

 

Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanserlerinde (KHDAK) İmmünoterapi

KHDAK için immünoterapi kullanılarak tedavi gören kişiler tek başına immunoterapi ile tedavi edilebilir veya  immünoterapi ilaçlarının bir kombinasyonunu alabilir veya kemoterapi ile immünoterapiyi kombine edilebilir. İlerlemiş KHDAK yanlızca immunoterapi ile tedavi edilemediğinde, genellikle immünoterapi artı kemoterapi tercih edilir.

İmmünoterapinin vücudun bağışıklık sistemini kanseri tedavi etmek için kullanmasının farklı yolları vardır

Aşağıdaki immünoterapi ilaçları küçük hücre dışı akciğer kanserlerini tedavi etmek için onaylanmıştır:

Atezolizumab

Durvalumab

Nivolumab

Pembrolizumab

İpilimumab

Küçük Hücreli Akciğer Kanserlerinde(KHAK) İmmünoterapi

Küçük hücreli akciğer kanserlerinde aşağıdaki immünoterapiler kullanılmaktadır

Atezolizumab

Durvalumab

Nivolumab

Pembrolizumab

İmünoterapi Yan Etkileri

Farklı immünoterapi türleri farklı yan etkilere neden olabilir, ancak genel olarak ciddi yan etkiler kemoterapiden daha az yaygındır. Bağışıklık ile ilgili yan etkiler immünoterapi ile mümkündür ve cilt reaksiyonları, grip benzeri semptomlar, ishal, akciğer iltihabından kaynaklanan nefes darlığı ve kilo değişikliklerini içerir. İmmünoterapilerin birlikte kullanılması ile bağışıklıkla ilgili yan etki riski daha yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55