Propolis ve Kanser İlişkisi

Propolis; arıların genelde bitkilerin tomurcuk ve salgılarından topladıkları, kendi kovanlarındaki boşlukları kapatmak için kullandıkları ve enzimlerle dönüştürdükleri, reçineli bir maddedir.

📍Propolisin içeriğinde yüksek oranda bulunan polifenolların kalbi ve beyni koruduğu, damar sertliğini önlediği, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, çeşitli iltihaplı rahatsızlıkları giderdiği ve kanseri önlediği düşünülmektedir.
📍Propolisin içeriği ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle Japonyada yapılan çoğu çalışma propolisin kanserde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur ancan farklı ülkelerde herhangi bir etkisinin bulunmadığı çalışmalarda ortaya konmuştur.
👇🏻
Bu nedenle biz bugün Türkiye’de üretilen propolislerin etkisini araştıracağız.

👉🏻Türkiye’de yapılan çalışmalarda propolisin 3-12 ay düzenli kullanımında prostat kanserine karşı koruyucu olabileceği gözlemlenmiştir. Bu özelliğini ise, kanserle savaşta önemli olan interkolin-2 ( önceki postlarımda öneminden bahsetmiştim) ve gama interferonunu arttırmasıyla sağlamaktadır. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

İmmunmodulator etki ile lenfositleri uyararak tümör hücrelerine karşı daha etkin savunmayı uyarır. Bu sayede bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlayabilir. Ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
Kaynaklar:
✔️M. Ünal , O. Öztürk , M. Selcuk and M. Oruç , “PROPOLİS- LİTERATÜR NE DİYOR? Propolis- What does the literature say?”, Bozok Tıp Dergisi, vol. 10, no. 2, pp. 215-223, Jun. 2020
✔️Sawicka, Diana, et al. “The anticancer activity of propolis.” Folia Histochemica et Cytobiologica 50.1 (2012): 25-37.
✔️VIT, Patricia, et al. Use of propolis in cancer research. Journal of Advances in Medicine and Medical Research, 2015, 88-109.

@onkolojidyt.yektacapali

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55