Kanserde Hedefe Yönelik Tedaviler

          Günümüzde kanser hastalarının tedavisinde kemoterapi gibi kanser hücrelerinin yanında normal hücrelere de zarar veren  tedaviler yerine daha hedef odaklı akıllı ilaçların uygulanma dönemi başlamıştır. Bu şeklide hem kemoterapinin istenmeyen yan etkilerinden kaçınılmakta hem de kanserin daha iyi bir şekli de tedavisi mümkün olabilmektedir.

         Her kanser türü gelişirken ve hastanın vücuduna yayılırken farklı yollar kullanmaktadır. Akıllı/hedefe yönelik tedavi uygulamasında öncelikle kanser gelişiminde aktif rol oynayan bu yolların saptanması gerekmektedir. Her hasta da bu yollar farklılık gösterebilmektedir. Dolayısı ile bireyselleştirilmiş tedavi dediğimiz bu uygulamalarda önce hastanın kanser gelişiminde rol oynayan yollar saptanmalı ve bu şekilde sadece o hastaya özel olabilecek en uygun tedaviler seçilmelidir.

     Kanser tanısı alan her hastanın tümör dokusunda ileri incelemeler yapılmalı klasik patoloji raporu ile yetinilmemelidir. Moleküler ve genetik bu analizlerin sonucunda o hastaya en etkili olabilecek akıllı ilaç saptanmış olmaktadır. Bu akıllı/hedefe yönelik ilaçların yan etkileri kemoterapiye göre oldukça azdır. Bazen birkaç akıllı ilaç bir arada uygulanabileceği gibi bazı durumlarda kemoterapi ile birlikte de verilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55