Kanser İçin Genel İçerik

   Kanser, vücudumuzun herhangi bir organındaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla oluşan hastalık grubunun genel adıdır. Günümüzde gerek erken teşhise yönelik gelişmeler gerekse yeni geliştirilen tedavi yöntemleri ile kanser hastalığı eskiden inanıldığı kadar korkunç bir hastalık grubu olmaktan çıkmış, tedavi edilebilir bir hastalık haline gelmiştir. İlerlemiş hastalıklarda bile, hastanın kanser dokusunda yapılan  moleküler ve genetik testler sonucunda her hastaya özel kişisel tedaviler uygulanabilmekte, bu şekilde en etkili hedefe yönelik tedaviler uygulanarak hastalar şifa bulabilmektedirler.

   Normal sağlıklı bireylerde de günde yüzbinlerce kanser hücresi oluşmakta fakat sağlıklı bireyin bağışıklık sistemi bu hücrelerin kansere dönüşümünü önlemektedir. Bir şekilde bağışıklık sistemi zayıflayan yada sigara, radyasyon gibi dış faktörlerin ilave etkisi ile kanser gelişebilmektedir. Bu hastalarda yine bağışıklık sisteminin güçlendirilerek tedavi uygulamaları günümüzün en etkili tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir.

   Sonuç olarak kanser hastalığı günümüzde çaresi olan hastalıklardan birisidir. Her hastanın bireysel olarak değerlendirilmesi ve her hastaya kendi tümör özelliklerine göre tedavi planlaması yapılması en uygun yaklaşımdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55