Fitoterapi

Fitoterapi, fitofarmasötikler olarak adlandırılan bitki kökenli tıbbi ürünlerin hastalıkların tedavisi ve  bazı hastalıkların önlenmesi amacı ile kullanılması anlamına gelmektedir.

Fitoterapi; Tıbbi ve aromatik bitkilerin çeşitli kısımlarını, alg, mantar ve likenleri, bitkilerin salgıladığı zamk, balzam, reçine gibi eksüdatları, ekstreleri, uçucu yağları, mumlar ve sabit yağları hammadde olarak kullanarak çeşitli formlarda hazırlanan bitkisel preparatlarla oluşturulan farklı yağlar veya bitkisel kürlerdir. Fitoterapi tek bir ilaç olarak veya çeşitli çayların ,otların veya yağların karışımı şeklinde verilebilirler. Ayrıca tablet veya krem olarak kullanılan bazı fitoterapi ürünleri de vardır. Kanser hastalarında bitkisel ilaç olarak da bilinen fitoterapinin uygun kullanıldığında faydaları olabildiği gibi, kontrolsüz kullanılması durumunda da bir çok zararı olabilmektedir.

Fitoterapi kanser hastalarında genellikle tedavi nedeniyle oluşan yan etkileri azaltmak için kullanılır. Bunlara örnek olarak bulantı, kusma, anksiyete, ağrı, uyku güçlüğü, stres yönetimi sayılabilir.

Güçlü tıbbi özelliklere sahip olduğu bilinen birçok bitki vardır, bazıları kemoterapi ilaçlarının yapımında da kullanılmaktadır. Dozaj, güvenlik ve ilaç etkileşimi gibi etkiler net olarak bilinmediği için fitoterapi ile ilgili birçok endişeler vardır.

Bitkisel ürünler zararsız görünebilir, ancak bazen kanser tedavisinde ilaçların etkinliğinin azalmasına ve ilacın kanser hücrelerini öldürme etkisini yerine getirememesine sebep olabilirler. Örneğin, bazı bitkiler kemoterapi ve radyasyon tedavisinin kanser hücrelerini öldürmesini önleyebilir.

Çoğu zaman hastalar, almak istedikleri takviyeleri ve şifalı otları doktorlarından saklarlar. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Yaygın bir yanılgı, doğal ürünlerin zararlı olamayacağı veya farmasötik ilaçlarla birleştirilmesinin her zaman güvenli olduğudur. Bu nedenle onkoloğunuzla görüşmeden fitoterapi ilaçlarını kullanmanız tedavinizde sorunlara neden olabilir.

Onkoloji hastaları kanser tedavi sırasında tıbbi onkoloji uzmanının bilgisi dışında kesinlikle fitoterapi kullanmamalıdırlar.  Hangi bitkilerin kanser tedavisiyle birleştirilmesinin güvenli olduğunu belirleyen yeterli çalışma yapılana kadar bu tedavi yöntemine tamamen güvenilir demek doğru değildir.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların klinik olarak güvenilirliği kanıtlanmıştır. Fitoterapide kullanılan ilaçlarla ilgili klinik kanıt yetersizdir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bazı bitkiler kanser tedavisinin sonucunu olumsuz etkileyebileceğinden, kanser hastaları herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce onkoloğundan onay almalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55