Zerdeçal ve Kanser

Zerdeçalın içerisindeki aktif bileşik KURKUMİNdir. İki çay kaşığı zerdeçal (4.4 g) toplam 0.14 g şeker ve 15.58 kkal enerji, 3.91 g yağ, 0.34 g protein, 2.86 g karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca B12 vitamini hariç tüm B grubu vitaminlerini, E ve C vitamini, K vitamini ve folat içermektedir. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko minerallerini de belli miktarlarda içermektedir. Tüketim miktarı az olduğu için besin değeri açısından katkısı oldukça azdır. Zerdeçal kolesterol içermez ve içeriğinde su bulunur. Vitaminlerden en fazla folat ve C vitamini içermektedir. Mineraller içinde en fazla içerdiği ise potasyumdur ve iki çay kasığında 111.10 mg bulunmaktadır.

Zerdeçalın kanser üzerinde olan etkisi hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Ancak bu çalışmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapıldığı için insan vücudundaki etkisine dair kesin bir yargıda bulunmak söz konusu değildir.

Normal şartlarda zerdeçalın kanser hücreleri üzerinde baskılayıcı bir etkisinin olabilmesi için en az 1-2 saat vücutta muhafaza edilmesi gerekiyor. Hayvanlar yapılan deneysel çalışmalar incelendiğinde kanser hücrelerinin birkaç saat boyunca 5-50 µg kurkumin konsantrasyonlarına maruz kalmadıkça ölmediğini göstermiştir. İnsanların sindirim sisteminde ise zerdeçal çok hızlı bir şekilde sindirilip dışarı atıldığı için hayvanlarda gösterilen etkiyi yaratmadığı bulunmuştur.

Ancak bazı kanser türlerinde zerdeçalın yararlı etkilerini gösteren çalışmalarda mevcuttur.  Özellikle kolon ve prostat kanserinde tümor hücrelerinin ve vücuttaki enflamasyonu azalttığına dair çalışmalar var ancak bu faydaları sağlamak için zerdeçalı kaç gram ve ne sıklıkla tüketilmesi gerektiği ve insan vücudunda maximum alım miktarı gibi soruları cevaplayacak yeterli çalışma bulunmamaktadır.

Zerdeçalın kemoterapi ilaçlarıyla olan etkileşimi üzerine yapılan çalışmalara bakıldığında ; kemoterapi esnasında 500 mg zerdeçal alımının genellikle yan etkileri azalttığı ve kemoterapinin etkinliği arttırıldığı görülmüş. Ancak diğer taraftan kemoterapi alan deney farelerinde zerdeçal alımının çok ciddi yan etkiler yarattığını hatta ilaç ile etkileşime geçmesi nedeniyle 2 tane farede ölüme neden olduğu gözlemlenmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55