Tamoksifen Nedir?

Tamoksifen kulanılırken dikkat edilecek hususlar

Tamoksifen oral yolla kullanılabilen, meme kanserinde seçici östrojen reseptörlerini inhibe eden bir ilaçtır. Bazı kanser hücreleri büyümek için bir büyüme hormonu olan östrojene ihtiyaç duyarlar. Tamoksifen meme de bulunan östrojen hormonu reseptörlerini durdurur ve böylece kanserin nüksünü ve yayılmasını engeller. Tamoksifenin bir diğer özelliği ise kanser hücrelerinin damarlanmasını engellemektedir. Bu yüzden hormon pozitif meme kanserli bireylerde tamoksifen tercih edilen bir tedavidir.
Her ilaçta olduğu gibi tamoksifenin’ de bazı yan etkileri vardır. En sık görülenden en az görülene doğru sıralanacak olursa, yan etkileri şunlardır ; Sıcak basmaları, kas ağrıları, gece terlemeleri, halsizlik, duygu durumu değişiklikleri ,eklem ağrıları,vajinal akıntı, bulantı ve kusma, vajinal kanama, ciltte kan lekeleri, katarakt, kalp-damar tıkanıklıkları, inme/felç, endometrium kanseri.

Tamoksifen kullanan hastalarda rahim kalınlaşması ve çok düşük riskte olsa endometrium kanseri gelişme riski vardır. Düzenli kontrol altında olan ve jinekolojik kontrollerini yaptıran hastalarda gerekli önlemler alınarak bu risk ortadan kaldırılabilmektedir. En az yılda bir kadın doğum muayenesi yapılmalıdır. Özellikle pıhtılaşma ile ilgili önceden bilinen rahatsızlıkları olan hastalarda tamoksifen yerine diğer alternatiflerin tercih edilmesi düşünülebilir.
Tamoksifen greyfurt ve bitki çayları ile etkileşime girebileceği için bu iki besin ile tüketilmemesi önerilmektedir. Yine tamoksifen bazı depresyon ilaçları ile de etkileşime girmektedir ve etkinliği azalmaktadır. Tamoksifen kullanan hastalarda hangi antidepressant ilacın kullanılacağına onkolog ve psikiatrist beraber karar vermelilerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55