KEMOTERAPİYE BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİNDE BESLENME

Kemoterapi ilaçları, hızla büyüyen kanser hücrelerine saldıran güçlü ilaçlardır. Ne yazık ki, bu ilaçların önemli bir kısmı saç kökleri de dahil olmak üzere vücuttaki diğer hızla büyüyen hücrelere de saldırır.

Kemoterapi, sadece saçları değil, vücudun her yerinde bulunan tüylerde dökülmeye neden olabilir. Bazen kirpik, kaş, koltuk altı, kasık ve diğer vücut kılları da dökülür. Her kemoterapi ilacı saç dökülmesine neden olmaz. Her bir ilacın yan etkisi diğerinden farklıdır. İlacın türüne ve dozuna bağlı olarak saç dökülmesi kafatasının belli bir kısmında oluşabilir veya tamamen kelliğe neden olabilir. 

Alacağınız ilaçlar hakkında doktorunuz veya hemşirenizle konuşun. Size ne beklemeniz gerektiğini söyleyebilirler.

Neyse ki, çoğu zaman kemoterapiden kaynaklanan saç dökülmesi geçicidir. Tedaviniz bittikten üç ila altı ay sonra saçınızın yeniden uzamasını bekleyebilirsiniz, ancak saçınız geçici olarak farklı bir ton veya dokuda olabilir. Kemoterapiye bağlı saç dökülmesi, kemoterapi  tedavisinin yan etkilerinden biridir.

Ağız, mide ve saç kökleri , kemoterapi ilaçlarına karşı özellikle hassastır çünkü bu hücreler tıpkı kanser hücreleri gibi hızla çoğalırlar. Aradaki fark, normal hücrelerin kendilerini tamir etmesi ve bu yan etkilerin geçici olmasıdır.

Tedavi tamamlandıktan saçların sonra tekrar büyümeye başlaması 3-6 ay sürebilir. “Yeni” çıkan saçlar genellikle farklı bir renge, dokuya veya kıvrılmaya sahip olabilir.

Tedavi sonrası saç büyümesini teşvik etmek için ihtiyacınız olan besinler şunlardır:

  1. Protein🍗

Saç neredeyse tamamen proteinden yapılır. Araştırmalar, protein eksikliğinin saç büyümesini azaltabileceğini gösteriyor.

  1. Omega 3 yağ asitleri🍣

Keten tohumu ve yağlı balıklarda bulunur. Bunlar sağlıklı saç, cilt ve tırnakları korumak için gereklidir. Vücudunuz onları kendi başına üretemez, bu nedenle diyette bulunmaları gerekir.

  1. B Vitaminleri🥩

Özellikle biotin kırılgan saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Besin kaynakları: kepekli tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler.

.

  1. E Vitamini🥑

Bir antioksidan bu nedenle saça verilen çevresel hasarı azaltmaya yardımcı olur. Kaynaklar: Ayçiçeği çekirdeği, badem, ıspanak ve avokado.

.

  1. A Vitamini🍠🥛

Saç dahil tüm hücreler büyümek için A vitaminine ihtiyaç duyar. Kaynaklar: Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak, süt, yumurta, yoğurt.

.

  1. C Vitamini🍅

Saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir protein oluşturmak için gereklidir. C vitamini ayrıca vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olur. Kaynaklar: Amla, dolmalık biber, guava, turunçgiller.

.

  1. Demir🥚

Kırmızı kan hücrelerinin hücrelerinize oksijen taşımasına yardımcı olur. Bu, onu saç büyümesi de dahil olmak üzere birçok vücut işlevi için önemli bir mineral yapar. Anemiye neden olan demir eksikliği, saç dökülmesinin önemli bir nedenidir. Özellikle kadınlarda sık görülür. Kaynaklar: Yumurta, kırmızı et, mercimek, kuru üzüm.

.

  1. Çinko🍞

Saç dokusunun büyümesinde önemli rol oynar. Kaynaklar: et, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller, tohumlar, kuruyemişler, süt ürünleri, yumurtalar, tam tahıllar!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55