‘Kemoterapiden iki hafta önce yapılabilir’

https://www.milliyet.com.tr/gundem/kemoterapiden-iki-hafta-once-yapilabilir-6374986

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, yakın dönemde Türkiye’ye gelmesi beklenen inaktif Kovid-19 aşısının kanser hastalarına da uygulanacağını, tıpkı grip ve zatürre aşıları gibi, inaktif Kovid aşısının da onkoloji hastalarında kullanımının ilave bir risk oluşturmayacağının düşünüldüğünü söyledi.

Grip aşısı için yeterli bağışıklığın oluşması amacıyla genelde kemoterapiden sonra 8-10 hafta beklenilmesinin ideal olduğunu belirten Coşkun, halen kemoterapibaşlanmış hastalarda ise aşının mevsimsel dönemini kaçırmama adına gerektiğinde erken uygulamaların yapılabildiğini kaydetti. Coşkun, “İnaktif olan grip, zatüre ve kovid aşıları kemoterapiden 2 hafta ve öncesinde yapılabilir” dedi.

Yakın dönemde Türkiye’ye gelmesi beklenen inaktif Kovid-19 aşısının kanser hastalarında da uygulanacağını kaydeden Coşkun, şunları söyledi:
“Tedavisi tamamlanmış, vücudunda kanser bulunmayan ya da hastalığı nedeni ile kemoterapi yada immünoterapi gibi bağışıklık üzerine etkili tedavi almayan kanser hastalarında Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen program dahilinde bu aşılamaların yapılması gerekmektedir. Kemoterapi açısından değerlendirildiğinde ise inaktif olan grip, zatürre ve kovid aşıları kemoterapiden 2 hafta ve öncesinde yapılabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55