Kahve ve Kanser Arasındaki İlişki

Kahve ve kanser arasında çelişkili bir ilişki vardır.
Kahve kafein ve bir çok türde polifenol içermektedir. Çalışmaların sonuçları incelendiğinde bazı kanserlerin görülme sıklığı kahve tüketimine paralel olarak artmakta iken, bazı kanser türlerinde ise kahve tüketiminin koruyucu olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Kahvenin sağlık üzerine olan etkisi özellikle kafein gibi kahve bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Kahvenin kanserde koruyucu etkisi;

📌Antioksidan özellikleri
📌DNA hasarı onarımında rol alması
📌Yağ metabolizmasını düzenlemesi
📌İmmün süreci modüle etmesi
📌İnflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltması
İçerdiği bu maddelere bağlı olarak hücrelere hasar veren serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırma etkisi vardır.
.
Ortalama 15 yıl takip edilen ve 671.080 birey üzerinde yapılan 14 çalışmanın derlemesi sonucunda hiç kahve içmeyen ya da nadiren günde bir kahve içen bireylerle karşılaştırıldığında, düzenli kahve tiryakileri için pankreas kanseri riski %18 daha az iken, düşük ve orta düzeyde kahve içenlerde %14 daha az olduğu bulunmuştur.
Burada asıl dikkat edilmesi gereken şey kanserin türüdür. Düzenli olarak kahve tüketiminin meme ve pankreas kanserini azaltıcı etkileri bulunurken bunun yanında akciğer kanseri riskini arttırdığına dair pek çok çalışma mevcuttur. Ancak kahvenin kanserden koruyucu etkisinde pişirme yöntemi ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle bir sonraki yazımız kanserde kahvenin pişirme yöntemlerinin önemi üzerine olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55