Erken Teşhis

           Kanserin erken teşhisi ile hem kanserden kurtulma şansı artmakta, hem de kemoterapi gibi vücuda yan etkileri olan ilaçların verilmesine bazı durumlarda gerek kalmamaktadır. Erken teşhiste hastaların şikayetlerinin önemsenip doktora gidilmesinin yanında ailesinde kanser bulunan ve sağlıklı gözüken bireylerin tetkik edilmesi de çok önemlidir.

      Bazı kanserler özellikle meme, yumurtalık, rahim, barsak ve mide kanseri genetik olarak ortaya çıkabilmektedir. Ailesinde özellikle genç yaşta bu tür kanseri olanlarda yada çok sayıda bu kanser vakaları olanlarda ileri genetik incelemeler ve tarama testleri faydalı olabilmektedir.

           Sigara bir çok kanserin gelişiminden birinci derecede sorumludur. Sigara içen kişilerde akciğer, gırtlak, böbrek, idrar kesesi kanseri gibi bir çok kanser gelişebilmektedir ve bu kişilerin belli aralıklarla kontrol edilmesi erken teşhis yönünden faydalı olabilir.

            Yine yaşı 50 üzeri olan kişilerinde barsak, meme, rahim ağzı kanseri, daha ileri yaşlarda prostat kanseri yönünden belli aralıklarla kontrollerinin yapılması erken teşhis için faydalı olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 229 20 55